Европскa недељa за превенцију карцинома грлића материце

Поводом предстојећег обележавања Европске недеље за превенцију карцинома грлића материце , која ће се ове године обележити од 21.-28. Јануара, неопходно је још једном указати на важност превентивног гинеколошког прегледа у циљу превенције карцинома грлића.

Потсетимо се још једном:

Сваке године у свету од карцинома грлића материце оболи око 600 000 а умре око 350 000 жена.

Рак грлића материце се, према последњим подацима Института за јавно здравље.

Србије „Батут“ из 2022. год. налази на 4. месту по учесталости код жена, после карцинома дојки, плућа и дебелог црева. Годишње се у просеку региструје нешто мање од 1200 новооболелих жена. У 2022. години регистровано је 1060 случајева а у Сремском округу 40 новооболелих. Број умрлих од карцинома грлића у 2022. је укупно 404, од тога у Сремском округу 17 жена.

„Од 2012. године у Србији је започет организовани скрининг програм за рано откривање карцинома грлића материце. Те године смо били на поражавајућем и неславном 4. Месту у Европи према броју новооболелих жена. Подаци из 2022. према светском регистру (Глобоцан) нас сврставају на 8. место на европској мапи. То је свакако боље али још увек недовољно добро јер смо и даље изнад европског просека по учесталости обољевања.

Уколико би преформулисали ове статистичке податке долазимо до закључка да у Србији сваког дана оболе четири а умре једна жена од карцинома грлића материца што свакако ову болест дефинише као једну од јавно значајних“ истиче др Ђорђе Радић, специјалиста гинекологије и акушерства.

Превенција карцинома грлића се одвија на више нивоа, примарни вид превенције је вакцинација ХПВ вакцинама и тај вид превенције се спроводи у Диспанзеру за школску децу. Секундарни вид превенције спроводе гинеколози у Диспанзеру за жене. Трећи ниво превенције би био адекватно лечење откривених преканцерозних промена.

Превентивни преглед за карцином грлића материце је врло једноставан, узоркујемо брис са грлића и радимо ПАПА тест. На располагању су нам и додатне комплементарне методе попут анализе цервикалног бриса на ХПВ инфекцију и свакако неизоставна колпоскопија.

Од скорије у нашем Диспанзеру за жене је у употреби и најмодернији дигитални колпоскоп који знатно олакшава рад лекара и даје могућност прављења слика које се могу директно штампати , чувати на компјутеру или слати на консултативно мишљење лекарима у другој здравственој установи.

Основни проблем у спровођењу скрининга је и даље недовољно развијена свест о важности превентивног прегледа што целокупни концепт организованог скрининга своди на опортуни скрининг. У преводу, радимо ПАПА тест само пацијенткињама које нам долазе на прегледе из било ког разлога. Додатним ангажовањем медицинског особља у диспанзеру, покушавамо да телефонским путем позивамо пацијенткиње на прегледе а све у циљу већег обухвата у скринингу.

С тога и на овај начин апелујемо и позивамо све пацијенткиње узраста од 25 до 64 године које нису радиле ПАПА тест или су последњи тест радили пре више од 3 године да се јаве на преглед.

Опште информације за учеснице у тестирању

Не тестирају се жене које су:

  • имале операцију одстрањења материце и грлића материце;
  • на лечењу од рака грлића материце.

Тестирање треба одложити код жена које су:

  • у циклусу (менструација);
  • имале сексуални однос у последња 24 сата или користиле вагиналне таблете, интравагиналне креме, пене, лубриканате, пудере или купке у последња 24 сата.
  • имале било коју малу хируршку интервенцију на грлићу (тестирање одложити за 3 месеца)