Evropska nedelja za prevenciju karcinoma grlića materice

Povodom predstojećeg obeležavanja Evropske nedelje za prevenciju karcinoma grlića materice , koja će se ove godine obeležiti od 21.-28. Januara, neophodno je još jednom ukazati na važnost preventivnog ginekološkog pregleda u cilju prevencije karcinoma grlića.

Potsetimo se još jednom:

Svake godine u svetu od karcinoma grlića materice oboli oko 600 000 a umre oko 350 000 žena.

Rak grlića materice se, prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje.

Srbije „Batut“ iz 2022. god. nalazi na 4. mestu po učestalosti kod žena, posle karcinoma dojki, pluća i debelog creva. Godišnje se u proseku registruje nešto manje od 1200 novoobolelih žena. U 2022. godini registrovano je 1060 slučajeva a u Sremskom okrugu 40 novoobolelih. Broj umrlih od karcinoma grlića u 2022. je ukupno 404, od toga u Sremskom okrugu 17 žena.

„Od 2012. godine u Srbiji je započet organizovani skrining program za rano otkrivanje karcinoma grlića materice. Te godine smo bili na poražavajućem i neslavnom 4. Mestu u Evropi prema broju novoobolelih žena. Podaci iz 2022. prema svetskom registru (Globocan) nas svrstavaju na 8. mesto na evropskoj mapi. To je svakako bolje ali još uvek nedovoljno dobro jer smo i dalje iznad evropskog proseka po učestalosti oboljevanja.

Ukoliko bi preformulisali ove statističke podatke dolazimo do zaključka da u Srbiji svakog dana obole četiri a umre jedna žena od karcinoma grlića materica što svakako ovu bolest definiše kao jednu od javno značajnih“ ističe dr Đorđe Radić, specijalista ginekologije i akušerstva.

Prevencija karcinoma grlića se odvija na više nivoa, primarni vid prevencije je vakcinacija HPV vakcinama i taj vid prevencije se sprovodi u Dispanzeru za školsku decu. Sekundarni vid prevencije sprovode ginekolozi u Dispanzeru za žene. Treći nivo prevencije bi bio adekvatno lečenje otkrivenih prekanceroznih promena.

Preventivni pregled za karcinom grlića materice je vrlo jednostavan, uzorkujemo bris sa grlića i radimo PAPA test. Na raspolaganju su nam i dodatne komplementarne metode poput analize cervikalnog brisa na HPV infekciju i svakako neizostavna kolposkopija.

Od skorije u našem Dispanzeru za žene je u upotrebi i najmoderniji digitalni kolposkop koji znatno olakšava rad lekara i daje mogućnost pravljenja slika koje se mogu direktno štampati , čuvati na kompjuteru ili slati na konsultativno mišljenje lekarima u drugoj zdravstvenoj ustanovi.

Osnovni problem u sprovođenju skrininga je i dalje nedovoljno razvijena svest o važnosti preventivnog pregleda što celokupni koncept organizovanog skrininga svodi na oportuni skrining. U prevodu, radimo PAPA test samo pacijentkinjama koje nam dolaze na preglede iz bilo kog razloga. Dodatnim angažovanjem medicinskog osoblja u dispanzeru, pokušavamo da telefonskim putem pozivamo pacijentkinje na preglede a sve u cilju većeg obuhvata u skriningu.

S toga i na ovaj način apelujemo i pozivamo sve pacijentkinje uzrasta od 25 do 64 godine koje nisu radile PAPA test ili su poslednji test radili pre više od 3 godine da se jave na pregled.

Opšte informacije za učesnice u testiranju

Ne testiraju se žene koje su:

  • imale operaciju odstranjenja materice i grlića materice;
  • na lečenju od raka grlića materice.

Testiranje treba odložiti kod žena koje su:

  • u ciklusu (menstruacija);
  • imale seksualni odnos u poslednja 24 sata ili koristile vaginalne tablete, intravaginalne kreme, pene, lubrikanate, pudere ili kupke u poslednja 24 sata.
  • imale bilo koju malu hiruršku intervenciju na grliću (testiranje odložiti za 3 meseca)