Šta je prevencija bolesti i zašto je važna?
Prevencija bolesti obuhvata sve aktivnosti koje se sprovode kako bi se sprečila pojava bolesti, rano otkrila hronična i maligna oboljenja i blagovremeno primenila odgovarajuća terapija. Prevencija obuhvata redovan sistematski pregled jednom godišnje, edukaciju i vakcinaciju ljudi.
Oboljenja srca i krvnih sudova, povišen krvni pritisak, šećerna bolest, hronična plućna oboljenja, karcinom pluća, dojke, grlića materice, prostate i debelog creva su samo neke bolesti koje svakodnevno odnose živote zato što se kasno otkriju.
Zašto se ove opasne bolesti kasno otkrivaju?
Razlozi za kasno otkrivanje bolesti su:
-nepostojanje simptoma u ranom stadijumu bolesti, njihovo zanemarivanje ili pripisivanje svakodnevnom stresu, nervozi i umoru
-kasni odlazak na lekarski pregled
-nedovoljna informisanost o bolestima i rizik faktorima za najčešće hronične i maligne bolesti
-nedostatak vremena i strpljenja za neophodna ispitivanja i analize
-strah od dijagnoze i belog mantila
Koje su prednosti ranog otkrivanja bolesti?
Kada se bolest uoči na vreme, ponekad je dovoljna samo promena štetnih navika da se spreči razvoj izuzetno opasnih i smrtonosnih bolesti. Mogućnosti za primenu terapije su veće, šanse za ozdravljenje realne. Takođe se izbegavaju nepotrebni troškovi kao i neprijatnost hirurških intervencija i bolničkog lečenja. Nema nepotrebnog izostajanja sa radnog mesta. Zadržava se raniji životni komfor.
Koji su najčešći faktori rizika koji ugrožavaju zdravlje?
Najčešći fakotori rizika su:
-pušenje,
-povišen krvni pritisak
-visok nivo masnoća i holesterola u krvi
-šećerna bolest
-gojaznost
-fizička neaktivnost
-emotivni stres
-pogrešne navike u ishrani
-prekomeran unos alkohola
Neke od ovih faktora rizika možemo i sami da uočimo, ali je za potvrdu većine neophodna stručna analiza do koje se najlakše dolazi redovnim godišnjim sistematskim pregledom.
Koje procedure bi trebalo povremeno obaviti?
Sledeće medicinske procedure:
-laboratorijski pregled krvi
-laboratorijski pregled urina
-pregled specijaliste interne medicine sa EKG-om
-utrazvučni pregled abdomena
-ultrazvučni pregled štitne žlezde
-pregled specijaliste fizikalne medicine
Pored navedenih procedura, sistematski pregled žena obuhvata i:
-ginekološki pregled
-kolposkopiju
-PAP test
-ginekološki ultrazvučni pregled
-ultrazvučni pregled dojki
Nakon svih obavljenih medicinskih procedura , pacijent dobija od strane svog izabranog lekara potrebne mere i savete, upozorava se na potencijalne rizik faktore za bolesti od kojih je ugrožen, dobija detaljna uputstva koje analize treba dodatno da uradi ukoliko se bolest otkrije ili se na nju posumnja. Pacijent se edukuje o zdravom načinu života i korigovanju štetnih navika, dobija edukativni materijl u pisanoj formi, koji kod kuće treba da ga podseti na preporuke koje je dobio od doktora.
Konsultacija i savetovanje o mogućnostima lečenja kod nas, kao i odgovore na sva pitanja i dileme koje pacijent ima sastavni su deo dobro organizovanog sistematskog pregleda.